Loading Events
  • This event has passed.

Filmas „Viliaus Orvydo medinės skulptūros – Lietuviškas Aware“ premjera

RENGINIO DATA: Ketvirtadienis, 4 gegužės

PRADŽIA:  18:00 val.

BILIETO KAINA (eurais):  Nemokama

RENGINIO ORGANIZATORIUS:

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus

(8 448) 68 992, rokimuziejus@gmail.com


RENGINIO ADRESAS:

Parko g. 5
Rietavas, 90311 Lietuva

| Mažoji salė |


RENGINIO INFORMACIJA:


 

Gegužės 4 d. 18.00 val.

 

KVIEČIAME į Ukrainos kino meno kūrėjų Aleksandro ir Larisos Dirdovskių filmo „VILIAUS ORVYDO medinės skulptūros – LIETUVIŠKAS AWARE“ premjerą, kuri įvyks Rietavo kultūros centre gegužės 4 dieną. Renginio pradžia 18 val.

Susitikime su filmo autoriais taip pat dalyvaus ir prisiminimais apie Vilių Orvidą pasidalins jo bičiuliai Egidijus Gricius, skulptoriai Antanas Vaškys ir Gediminas Radzevičius, filmo muzikinio fono autorius Giedrius Šarka, kun. Dovydas Grigaliūnas.

 

FILMO ANOTACIJA

Filmas „VILIAUS ORVIDO Medinės skulptūros: LIETUVIŠKASIS AWARE“ kuriamas trimis variantais: rodyti muziejuose, videoinstaliacijose ir kaip tęstinis filmo-paskaitos variantas YouTube.

Filmo tikslas – parodyti Viliaus  Orvido sodybos skulptūrų ir jo bičiulių, kūrusių kartu daugelį metų, likimo linijas ir kontūrus. Šiame fragmente pradedame pasakoti apie Viliaus Orvido bendraminčius, menininkus, skulptorius: Rimą Salį, Dominyką Čepą, Modestą Grigaliūną,  Adolfą Teresių,  Henriką Ratautą, Gediminą Radzevičių.  Tai yra poetinio kino ir videodokumentikos junginys.

Bandėme nufilmuoti ne tik išlikusias skulptūras, bet pagauti ir prarastųjų šešėlius. Įsižiūrėję į Orvidų sodybos medinius kūrinius, jaučiame Tiesos paprastumą, amžinumą laikinume, lacrimae rerum (lot. – verkiančius daiktus). Pavergia netobulas grožis ir nerimas – kad nepajėgiame išsaugoti daugelio skulptūrų, o prislopintas jų gelmių grožis – jau beišeinąs į nebūtį. Filmuojant apima graudus liūdesys ir, regis, net negailestingam Laikui šio nykstančio grožio – gaila. Išgyvename  ir savo vienatvę: tarsi bendrą žmogaus ir skulptūros likimą…

Mudu su žmona Larysa gyvenome Viliaus Orvido sodyboje 1990 metais. Paskui, 1992-siais, po vos dviejų mėnesių nuo jo mirties, kūrėme pirmąjį filmą „VILIUS GABRIELIUS. Septintas sąsiuvinis“, ir dar vėliau, 2007-siais – filmą „ALLUSION“. Taikos metais lankėmės sodyboje keliolika kartų. Tėvo ir sūnaus Orvidų bei jų bičiulių sukurtą Trikampę erdvę, ten gimstančius pojūčius, pakerėjimus ir praregėjimus, drįstame vadinti LIETUVIŠKUOJU AWARE. Ši sodyba mums tapo dvasiniu Nojaus laivu, apie kurį savo paskutiniame interviu kalbėjo Vilius Orvidas.

Dabar – karo akivaizdoje, tai išgyvename itin stipriai. Nevalingai atsikuria simbolinis vaizdas iš pirmojo filmo: vandeniu tolstantys lapai iš Viliaus sąsiuvinio, kur jo  ranka perrašyta Apokalipsė. Tie nešami lapai – primena Ukrainos žmones ieškančius savojo Nojaus laivo…

 

MONO NO AWARE

MONO NO AWARE – japonų sąvoka, reiškianti pakerėjimą daiktais. Žodis „daiktai“ suprantamas plačiau: ne tik materialūs šio pasaulio objektai, bet ir žmonių jausmai, ir patys žmonės. Japonų šūksnis „AWARE!“ atitiktų lietuviškąjį „AK!“. Jis sušunkamas – stebint pasaulio daiktus, kurių pagrindinis bruožas – laikinumas ir kintamumas. Liūdnasis pakerėjimas daiktais atsiranda beviltiškai suvokiant, kad gyvenimas pagal savo prigimtį yra laikinas. Šio laikinumo pripažinimas gali sukelti ir džiaugsmą: juk, suprasdami praeinamumą, pradedame vertinti jo grožį. Pakerėjimas daiktais – vienatvės liūdesys, nuščiuvimas nykstant spalvoms ir garsams, laiko pėdsakai, amžinoji kaita, tekėjimas…

Taip bandoma trumpai perteikti japonų sąvokos Mono No Aware sampratą. Lietuviškoji pasaulėjauta tokiai sampratai yra nepaprastai artima, ypač – per Vilių Orvidą.

 

Renginio lankstinukas >>

 

Renginio metu galima bus finansiškai paremti A., L. Dirdovskių kūrybinę veiklą, kad jie galėtų tęsti  V. Orvido ir M. K. Čiurlionio  gyvenimo ir kūrybos  apmąstymų ir įamžinimo kino epopėjos kūrimą.

Renginio organizatoriai ir partneriai: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, Rietavo M. K. Oginskio meno mokyklaRietavo savivaldybės administracija Rietavo kultūros centras

Rietavo savivaldybės kultūros centras pasilieka teisę keisti informaciją.

Renginiai filmuojami ir fotografuojami viešinimo tikslais.

Daugiau informacijos apie renginius Rietavo savivaldybės kultūros centro interneto svetainėje www.rietavokc.lt ir soc. tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“ (Rietavo kultūros centras).

Bilietų kasos darbo laikas I – V 12.00 – 13.00 val., 16.00 – 18.00 val. (penktadieniais – iki 17.00 val. ir vieną val. prieš koncertą). Kasos tel. (8 448) 41 449. Kai kurių spektaklių, koncertų bilietai parduodami ir internetu, sekite jų informaciją.