Šiemet birželio 14 d. – Gedulo ir vilties dieną – minėsime 80-ąsias tremties pradžios Lietuvoje metines. 1941 m. Birželi…


Šiemet birželio 14 d. – Gedulo ir vilties dieną – minėsime 80-ąsias tremties pradžios Lietuvoje metines. 1941 m. Birželio 14-ąją Sovietų Sąjunga pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Iš viso išvežta apie 18 500 žmonių, kurių didžioji dalis vežti į tremtį, kiti – į GULAG’o stovyklas. Buvo ištremta daug to meto politikų, kitų visuomenės veikėjų- daugybė visai nekaltų žmonių. Visų mūsų skausmui didelė dalis jų iš ten negrįžo, kai kuriems, po viso to, ką teko išgyventi, praėjus daugybei metų, pavyko pasiekti Tėvynę, o daugelis jų, vis dėlto, dingo be žinios.
Minint šią liūdno atminimo datą, Rietavo kultūros centras kviečia prisiminti tragiško likimo ištiktuosius, okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimui įprasminti, Rietavo Laisvės aikštėje, sukurdamas instaliaciją „PĖDOS“.

„Baltame sniege
Žmogaus pėdos.
Kas jas paliko –
Nežinau…
Įdienojus sniegas ištirps.
Ištirps ir pėdos…
O gal gyvenimas
Žmogaus ištirps
Lyg sniegas…“
Algis Jakštas

Nebuvo sniego anuomet. Buvo vasara. Bet jų pėdos, įmintos į gimtąją žemę, ištirpo. Nors mes žinome, kad jie čia ėjo, mynė pėdas šioj žemėj, galbūt gilesnes nei bet kuris kitas… Jos buvo įspaustos štai čia, visai šalia tavųjų ir manųjų pėdų… Neliko.
Išsaugokim bent jau prisiminimą apie tuos, kuriuos ištiko ši skaudi lemtis. Išsaugokim atmintyje tūkstančių tremtinių bei politinių kalinių vardų ir likimų.

Birželio 14 d. Rietavo Laisvės aikštėje,
Gedulo ir vilties dienos
masinių trėmimų 80-osioms metinėms paminėti
skirta instaliacija „PĖDOS“.

Virtualūs skaitymai „Tremtinių mintys ir prisiminimai“.
Vaizdo transliacija Rietavo kultūros centro „Facebook“ paskyroje.
Nuoroda